SANDVİÇ PANEL NEDİR?

Sandviç panel, iki kat boyalı galvaniz veya alüminyum panel arasına farklı kalınlık ve yoğunlukta poliüretan enjekte edilerek yapılan kompozit çatı ve dış cephe kaplamasıdır. Yüzey kaplama olarak kullanılan estetik malzemelerdir. Çatı, cephe ve soğuk oda panellerine ayrılmıştır. Sandviç paneller, kurulumu ve aksesuarları seçmesi kolay olan alternatif bina çözümleri sağlayabilen yüksek kaliteli çatı ve cephe kaplama ürünleridir. Sandviç paneller bina içerisinde sıva ve boya gibi boya kullanımına gerek kalmadan kullanım alanında yüksek ısı yalıtımı, su geçirmezlik ve ses yalıtımı  sağlar. yapılarda sıva ve boya gibi kaplamalara ihtiyaç bırakmaz.

Alt ve üst yüzeyler de kullanılan galvanizli sac, Coil Coating teknolojisi ile boyanmaktadır. Bu teknoloji, panellerin dış ortam koşulların da uzun yıllar boyunca korozyona dayanıklı ve çeşitli renk seçeneklerine sahip olmasını sağlar. Panel üretiminde değişik kalınlıkta yalıtım dolgusu, alüminyum ve sac kullanımı, farklı taşıyıcı sistemlere ve yapılara adapte olabilen malzeme seçenekleri sunmaktadır.

Sandviç panel’de yalıtım malzemesi öncelikli poliüretan sonra da taş yünü ve polystrendir (EPS). Boyalı metallerde Polyester, PVDF, Plastisöl ve poliüretan boya çeşitlerinden biri kullanılmaktadır. Genelde, Sandviç Paneller için metallerde uygulanan standart boya çeşidi polyester boyadır. Polyester Boyalı Sac 0,50 mm kalınlıkta ve üst yüzeyi 25 mikron polyester esaslı boya ile boyanmış, iç yüzeyi ise astar boyalı galvaniz sactır. Sandviç Panel, projelere uygun boylarda üretilmesinden dolayı montaj kolaylığı sağlar aynı zamanda fire vermeden çatı ve cephelerin kaplanmasında etkin olur. Düşük ağırlık yüksek taşıma kapasitesine sahiptir.

Spor kompleksleri,endüstriyel binalar, şantiye yapıları, silolar, çiftlikler ve alışveriş merkezleri için ISI – SU ve SES izolasyonu sağlar.

Sandviç Panel Çatı Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

SANDVİÇ ÇATI PANELLERIN KULLANIM ALANLARI.

Çatılar ve duvarlar için sandviç paneller, ısı yalıtkanı görevi gören bir kaplama malzemesi oluşturur. Hızlı montaj süreci sayesinde, bu tür paneller hemen hemen her sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ahşap çerçeve teknolojisi (sandviç paneller) kullanılarak yapılan binaların inşaatının, duvarcılık gibi standart teknoloji kullanılarak inşa edilen binalara kıyasla 6 ay daha hızlı tamamlanabileceği tahmin edilmektedir.

Sandviç paneller çoğunlukla dikmek için kullanılır:

  • Depolama Tesisleri
  • Lojistik Merkezleri
  • Spor Tesisleri, Yüzme havuzu çatıları,arenalar,otogarlar
  • Soğuk Hava Depoları Ve Dondurucular 
  • Büyük Perakende Mağazaları
  • Üretim Salonları
  • Ofis Binaları

Sandviç paneller, konut geliştirmede de kullanılmaktadır. Örneğin sandviç panellere dayalı garaj tasarımları ve modern evler çok popüler